CIRCUS FESTIVAL INTERNATIONAL CONTEST – “CIRKO ZIBURIAI – 2010”
(Circus LIGHTING-2010)
It was attended by 10 teams of amateur circus in seven countries,
Children and young people under 18 years
20 – 21st November
NOMINATIONS:
The best circus collective:
(1 prize 250 euro ) Circus collective of Sakiai „SYPSENA“ (Lithuania)
(1 prize 150 euro ) Circus collective „ARGO“ (Ukraine)
(1 prize 100 euro ) Circus collective„FANTAZORY“ (Belarus)
(1 prize 100 euro ) Circus collective „Hopes of XXI century“ (Russia)
PRIZES OF DIFFERENT GENRES
Acrobatic genre:
(1 prize ) Circus collective „DZUKIJA“ (Lithuania) Oksana Denisova, Karolina Stanionyte, Meda Kamsiukaite, Rosvita Diskeviciute
(2 prize) Circus collective „SYPSENA“ (Lithuania) Akvile Vaicaityte, Ruta Kiveryte, Erika Januseviciūte, Sandra Bendoriute
(3 prize) Circus collective „ARGO“ (Ukraine) Komissarenko Diana, Dolmakova Olena, Voloshyna Anastasija, Fokina Iryna, Guriev Natalia, Isnyik Maryna, Pupyryeva Kateryna
Equilibristic genre:
(1 prize) Circus collective „CHUDAKY“ (Ukraine) Khrapeichuk Arsenii
(2 prize ) Circus collective „Norrkopings cirkus & variete” (Sweden) Elin Andersson
(3 prize ) Circus collective „DZUKIJA“ (Lithuania) Oksana Denisova
Air gymnastic genre 6 – 16 ae:
(1 prize ) Circus collective „DZUKIJA“ (Lithuania) Karolina Stanionyte
(2 prize) Circus collective „Hopes of XXI century“ (Russia) Klimenteva Viktoriia
(3 prize) Circus collective „FEERIJA“ (Belarus) Karavasava Sviatlana
Air gymnastic genre 16 – 18 ae:
(1 prize ) Circus collective „Norrkopings cirkus & variete” (Sweden) Elin Andersson
(2 prize ) Circus collective „LARBI“ (Switzerland) Pauline Roquier
(3 prize) Circus collective „SYPSENA“ (Lithuania) Iveta Danieliute
Original genre:
(1 prize ) Circus collective „JAUNIBA“ (Latvia) Diana Nikuliceva
(2 prize) Circus collective „SYPSENA“ (Lithuania) Sandra Bendoriute, Gabija Cesnauskaite, Kristina Gaizauskaite, Karolina Isganaityte
(3 prize) Circus collective „FEERIJA“ (Belarus) Liavonava Volha
The plastic genre:
(1 prize) Circus collective „CHUDAKY“ (Ukraine) Zhuk Olena
(2 prize) Circus collective „Hopes of XXI century“ (Russia) Savina Anastasia
(3 prize) Circus collective „SYPSENA“ (Lithuania) Ruta Kiveryte
Legerdemain genre:
(1 prize ) Circus collective „JAUNIBA“ (Latvia) Vitali Maksimovic
(2 prize ) Circus collective „DZUKIJA“ (Lithuania) Kasparas Bujanauskas
(1 prize) Circus collective „Hopes of XXI century“ (Russia) Koryaykina Liubov
Prize for artistry:
Circus collective „FANTAZORY“ (Belarus) Likhachova Viktoryia, Dzianisava Natallia
Additional prizes:
Special prize of judges (constitutor – „Baltijos cirkas“)
Circus collective „SYPSENA“ (Lithuania) Juras Pratusevicius
Circus collective „JAUNIBA“ (Latvia) Vitali Maksimovic
Circus collective „DZUKIJA“ (Lithuania) Domantas Bernatavicius
Special prize of judges (constitutor – circus „Wictoria“)
Circus collective„LARBI“ (Switzerland) Mélanie Pauli
Circus collective „FEERIJA“ (Belarus) Serykau Yauheni, Sharhayeu Andrei, Paskin Uladzislau, Karavasava Sviatlana, Znauhenka Artsiom
Special prize of judges (constitutor – UAB „Audrokesta“)
Circus collective „FEERIJA“ (Belarus)) Znauhenka Artsiom
Circus collective „FANTAZORY“ (Belarus) Prudnikava Veranika
Special prize of judges (constitutor – AVON)
Circus collective „FEERIJA“ (Belarus) Klimovich Aliona
Circus collective „Hopes of XXI century“ (Russia) Dosuzneva Alexandera
Circus collective „JAUNIBA“ (Latvia) Diana Nikuliceva
Circus collective „Norrkopings cirkus & variete” (Sweden) Elin Andersso
CIRCUS FESTIVAL LITHUANIA
The circus is designed to give you wonderful moments